Noc piratów w bibliotece Wyróżniony

Miejska Biblioteka Publiczna w ramach ogólnopolskiej akcji „Noc bibliotek” zorganizowała dla młodych czytelników „Noc z piatami w bibliotece”. Impreza rozpoczęła się o godzinie 20.00 i trwała do białego rana. Każdy z uczestników miał okazję zostać bajkowym piratem. Po oficjalnym powitaniu, mali piraci zapoznali się z kontraktem na łajbę piracką i zgodnie potwierdzili  jego zasady. Jak wiemy, każdy pirat miał swoje imię, dlatego wszyscy majtkowie losowali imiona pirackie, które później umieszczali na własnoręcznie wykonanych czapkach pirackich.
Po części wstępnej, piraci zostali podzieleni na cztery grupy.  Młodzi czytelnicy musieli przejść próby siły, zręczności i wytrzymałości. W różnych konkurencjach zdobywali „słodkie punkty”. Rozwiązywali  krzyżówki i rebusy pirackie, łowili rybki, szukali okrętów. Nie obyło się także bez bitwy morskiej – kule armatnie piraci tworzyli z gazet. Podczas nocy w bibliotece nie zabrakło słodkich niespodzianek. Jedną z nich były owocowe szaszłyki, które dzieci same przygotowały. Największą atrakcją było poszukiwanie skarbu przez wszystkie grupy. Każda z mapą w ręku szukała ukrytych liter do hasła, które otwierało drogę do skarbu. Zgodnie z kodeksem pirackim cała załoga skarbem podzieliła się równo. Po zatwierdzeniu kodeksu honorowego pirata i złożeniu przysięgi, mali piraci otrzymali dyplomy udziału w pirackiej wyprawie na wyspę skarbów. Kiedy już wszyscy udali się do swoich szalup, starszy bosman zagrał do snu kilka ballad na akordeonie (w roli bosmana członek DKK – Katarzyna Różycka). Po wielu atrakcjach wszyscy uczestnicy imprezy odpoczywali, oglądając  przygody bajkowych piratów. Jednak nie wszystkich zmorzył sen, nocne rozmowy trwały do rana. Frajdy było co niemiara! Następna niezapomniana noc już za rok.