Narodowe Czytanie 2018 w Nowym Mieście Lubawskim Wyróżniony

Narodowe Czytanie 2018 w Nowym Mieście Lubawskim

W piątek 7 września 2018 r. w Nowym Mieście Lubawskim już po raz siódmy odbyło się Narodowe Czytanie, mające na celu promocję czytelnictwa. Ogólnopolska idea Narodowego Czytania została zapoczątkowana w 2012 r.  przez prezydenta Rzeczypospolitej Polski Bronisława Komorowskiego. Ideą akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na piękno polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wybraną lekturą było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Zespołem Szkół im. C. K. Norwida przyłączyła się ogólnopolskiej akcji czytelniczej zainicjowanej przez Parę Prezydencką. W tym roku Narodowe Czytanie w naszym mieście odbyło się w Ogrodzie Róż. Do akcji włączyli się także: Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego, Miejskie Centrum Kultury, Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 3, Zespół Szkół Podstawowej i Muzycznej, Uniwersytet Trzeciego Wieku. Czytanie jednej z najważniejszych pozycji literatury polskiej rozpoczęło się o godzinie 12:00. Fragmenty „Przedwiośnia” czytali: przedstawiciele władz miasta, dyrektor i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej, dyrektorzy i nauczyciele nowomiejskich szkół, uczniowie oraz uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki. Jak co roku Kancelaria Prezydenta przygotowała okolicznościowy stempel, który został wbity do każdego przyniesionego  egzemplarza „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom „Narodowego Czytania”.