Error
  • JFolder: :files: Path is not a folder. Path: /home/roni/ftp/BIBLIOTEKA2015/images/533
Notice
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/533

Niepodległościowy wykład dr Andrzeja Koreckiego Featured

25 października 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się wykład dr Andrzeja Koreckiego na temat "Ziemia lubawska i nowomiejska przed odzyskaniem niepodległości w 1920 r.". Sala konferencyjna była wypełniona po brzegi. Do biblioteki przyszły osoby zainteresowane historią regionu. Spotkanie rozpoczął chór Dysonans, działający przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku, który pod dyrekcją Marka Piątkowskiego wykonał kilka pieśni patriotycznych. Następnie swoją prelekcję wygłosił Pan Andrzej Korecki, który w bardzo ciekawy sposób przedstawił drogę Nowego Miasta Lubawskiego i Lubawy do wolności. Zgromadzeni goście dowiedzieli się także, dlaczego niepodległość dotarła na nasze tereny później niż w innych regionach Polski oraz czym zasłużył się dla Nowego Miasta Teofil Rzepnikowski. Nasz prelegent przybliżył również życie codzienne mieszkańców ziemi lubawskiej i nowomiejskiej na początku XX w. Ukazał pracę nauczycieli w szkołach, a także problemy nowomieszczan. Pan Andrzej Korecki przypomniał znaną mieszkańcom Nowego Miasta Lubawskiego historię wyjścia żołnierzy niemieckich i przywitania żołnierzy polskich w dniu 19 stycznia 1920 r., która od wielu lat jest inscenizowana na rynku Nowego Miasta. Wykład był połączony z wystawą zdjęć i dokumentów prezentujących nowomiejską rzeczywistość w dwudziestoleciu międzywojennym.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach miejskich obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Image Gallery

{gallery}533{/gallery}