"Tygiel pełen szaszoru" na V Festiwalu Gwary Lubawskiej Wyróżniony

"Tygiel pełen szaszoru" na V Festiwalu Gwary Lubawskiej

23 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Mieście Lubawskim odbył się Festiwal Gwary Lubawskiej. Była to 5 edycja konkursu zainicjowanego przez pana Jana Ostrowskiego, prezesa Stowarzyszenia Ochrony Przyrody i Dziedzictwa Kulturowego w Łąkorzu.

Festiwale gwary lubawskiej to chęć przywołania domu, tradycji rodzinnych, własnej tożsamości. Musimy pamiętać, że gwara lubawska jest tak samo cenna jak historia naszego regionu, zabytki architektury czy tańce regionalne, ponieważ to wszystko składa się na kulturę, którą my tworzymy, a ona tworzy naród. Gwara sprawia, że ludzie czują się jednością. Dzięki niej między grupą ludzi zamieszkującą dany teren tworzą się więzi. Dziś gwara jest cennym składnikiem kultury, dlatego trzeba ją cenić i pielęgnować.

Do przeglądu zgłosiło się 28 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci ze szkół podstawowych oraz młodzież ze szkół ponadpodstawowych, którzy zaprezentowali 13 tekstów gwary lubawskiej. Uczestników oceniała komisja jurorska w składzie: Barbara Kant-Maciejewska, Wiesława Radacka, Jerzy Czapliński oraz dr Andrzej Korecki. Po wysłuchaniu wszystkich festiwalowych wystąpień jury wyłoniło zwycięzców.

Wyniki V Festiwalu Gwary Lubawskiej

Kategoria: Dzieci ze szkół podstawowych:

I miejsce – Radosław Ochlak, reprezentant  Szkoły Podstawowa w Rumienicy

II miejsce ex aequo – Róża Dzięgielewska, Szkoła Podstawowa w Rumienicy

Julia Markuszewska, Szkoła Podstawowa w Rumienicy

III miejsce ex aequo – Paulina Laskowska, Szkoła Podstawowa w Rumienicy;

Angelika Markuszewska, Szkoła Podstawowa w Rumienicy

wyróżnienie – grupa ze Szkoły Podstawowej w Radomnie w składzie: Honorata Grunberg, Kamila Kwiatkowska, Dorota Zabłotna, Katarzyna Kwiatkowska, Andżelika Mroczyńska

Kategoria: Młodzież ze szkół ponadpodstawowych:

I miejsce – Katarzyna Wiergowska, Zespół Szkół im. C.K. Norwida

II miejsce – Maksymilian Mówiński, Zespół Szkół im. C.K. Norwida

III miejsce – Monika Jaroszewska, Aleksandra Łukaszewska, Szkoła Podstawowa w Nowym Grodzicznie (3 klasa Gimnazjum)

wyróżnienie – Klaudia Kotłowska, Zespół Szkół im. C.K. Norwida

Komisja przyznała nagrody za udział pozostałym uczestnikom: Magdalenie Czarneckiej, Nikodemowi Gortatowskiemu, Wiktorii Leszko oraz grupie ze Szkoły Podstawowej w Rumianie.

Dodatkowo wysłuchaliśmy 3 utworów: „Pamięć lubawska” - w wykonaniu Leny Dudek i Zuzanny Lenge oraz Antoniego Bałaszewicza. Tekst „Jubel na kołach” przeczytała Mirosława Piwowarczyk reprezentująca Uniwersytet Trzeciego Wieku. Swój autorski wiersz pt. „Lubawska gadka” zaprezentował pracownik nowomiejskiej biblioteki, Mirosław Litka.

Wszystkie wystąpienia zarówno konkursowe jak i dodatkowe zostały z zaciekawieniem wysłuchane przez liczną widownię oraz nagrodzone gromkimi oklaskami.

Nagrody dla wszystkich wykonawców festiwalu ufundowali: Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego, Starosta Nowomiejski,  Lokalna Grupa Działania Ziemia Lubawska. Patronat medialny nad festiwalem objęła Gazeta Nowomiejska i Głos Lubawski.