Menu

plenfrdeitrues

Wrześniowe spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki Wyróżniony

Wrześniowe spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki

24 września w DKK dla dzieci dyskutowaliśmy o debiutanckiej powieści L.A. Campbell dla młodych czytelników pt. „Rupieciarz i kapsuła czasu”. Główny bohater Hal, który nienawidzi lekcji historii. A ten rok  zapowiada się wyjątkowo okropnie, gdyż  nauczyciel historii, pan Tupkin daje wszystkim uczniom zadanie napisania dzienników, które pod koniec roku zostaną zakopane w kapsule czasu. Ale jeszcze gorzej jest, kiedy tata każe Halowi zabrać do szkoły stary koszyk na zakupy. Wtedy Hal zyskuje okropny przydomek „Rupieciarza". Czy coś jeszcze może pójść nie tak?

Wypełniony zdjęciami i rysunkami dzienniczek Hala, to zabawna kronika beznadziejnego roku  chłopca z wózkiem. Zachecamy do lektury..

Kolejne spotkanie DKK dla dzieci odbędzie się 29 października o godz. 15.45 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży.

26 września w Wypożyczalni dla Dorosłych odbyło się kolejne spotkanie DKK. Tym razem dyskutowaliśmy o książce M. Abramowicz „Zakonnice odchodzą po cichu”.

Zakonnice mało opowiadają o swoim życiu. Z reguły nic o nich nie wiemy. Co robią? Jak spędzają dzień? Czy są szczęśliwe? Byłe zakonnice są równie niechętne do zwierzeń, ale czasem uchylą rąbka tajemnicy. Jak to jest w zakonie? Dlaczego odchodzą?
Marta Abramowicz stworzyła znakomity reportaż przybliżający realia i kondycję polskiego kościoła, w szczególności żeńskich zakonów. Autorka nawiązała kontakt z byłymi zakonnicami, które odeszły z kościoła z wyboru lub zostały do tego zmuszone. Na zewnątrz skromność i uczynność, wewnątrz niewolnictwo i samotność
Byłe zakonnice opowiadają o swoim życiu, bezwzględności przełożonych i irracjonalnych zakazach i nakazach, które trzeba wykonywać, by być bliżej Boga. Mówią, dlaczego wstąpiły do zakonu i dlaczego z niego odeszły. Z pewnością nieczęsto trafia się okazja, by zapoznać się z tak osobistymi i szczerymi wyznaniami zakonnic. Tym bardziej warto przeczytać reportaż M. Abramowicz.

Nasze wrześniowe spotkanie było także okazją do podzielenia się wrażeniami z rewizyty naszych koleżanek w sześciu bibliotekach w Gurjewsku.

Kolejne spotkanie DKK dla dorosłych odbędzie się 24 października 2019.

Zainteresowanych zapraszamy.

Więcej w tej kategorii: « Wakacje z DKK Jesienne spotkania DKK »
Powrót na górę