Podsumowanie działań e-klubu utworzonego w MBP w ramach projektu "E-kompetencje bez barier"

30 września 2019 r. zakończyły się darmowe szkolenia  komputerowe w ramach projektu „E-kompetencje bez barier”.

Projekt „E-kompetencje bez barier” był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020 (działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”). W Nowym Mieście Lubawskim był realizowany przy ścisłej współpracy: Centrum Edukacji ZDZ w Iławie, Urzędu Miejskiego i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Projekt polegał na organizacji cyklu szkoleń dla mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego podnoszących kompetencje cyfrowe, począwszy od nauki obsługi komputera i Internetu, jak i rozwijania umiejętności bardziej zaawansowanych, np. korzystania z e-usług Urzędu Miasta i załatwiania spraw urzędowych bez wychodzenia z domu, dokonywania zakupów online, planowania przejazdów i podróży – wyszukiwania połączeń komunikacyjnych, wypełniania i składania zeznań podatkowych drogą elektroniczną, korzystania z e-katalogów bibliotek. Szkolenia były skierowane do wszystkich grup wiekowych (od 18 roku życia), niezależnie od ich aktywności zawodowej, statusu społecznego czy sprawności fizycznych. Z uwagi na prężnie działające stowarzyszenia, w tym Polski Związek Niewidomych. Koło w Nowym Mieście Lubawskim oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku, biblioteka w ramach tego projektu została doposażona w stolikowy stacjonarny powiększalnik przenośny z monitorem oraz dwa laptopy. Powiększalnik służy do samodzielnego powiększania i czytania różnego rodzaju dokumentów np. umów, dokumentów leczniczych, dokumentów urzędowych, pozwala z większym komfortem podnosić kompetencje cyfrowe tej grupy mieszkańców.

W e-klubie utworzonym w Czytelni Multimedialnej MBP, pierwsza grupa pod kierunkiem trenera rozpoczęła zajęcia 25 kwietnia 2017 r. Do 30 września 2019 r. szkolenia ukończyły 82 osoby (9 grup). Każdy uczestnik brał udział w 11 spotkaniach grupowych realizowanych w formie: pogadanek, warsztatów, wycieczek, e-mostów. Łącznie w bibliotece odbyło się 99 spotkań (396 godzin dydaktycznych). Tematyka szkoleń była ustalana na bieżąco pod indywidualne zainteresowania i potrzeby uczestników. W ramach projektu dostępne było również doradztwo indywidualne tj. działanie prowadzone w trybie jeden na jeden przez trenera i uczestnika projektu podczas dyżurów prowadzonych w e-klubach. Zainteresowanie kursem komputerowym w nowomiejskiej bibliotece było bardzo duże, szczególnie wśród osób starszych. Udział mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego oraz zakorzenienie w lokalnej społeczności ogólnodostępnego e-klubu wnosi wiele korzyści wynikających z umiejętności cyfrowych wykorzystywanych w życiu codziennym przyczyniając się bezpośrednio do zmiany życia na lepsze.