Pani Irena Bukowska obchodziła jubileusz 97. urodzin. Wyróżniony

Pani Irena Bukowska obchodziła jubileusz 97. urodzin.

W poniedziałek 21 października 2019 r. Jubileusz 97. urodzin obchodziła Pani Irena Bukowska z Nowego Miasta Lubawskiego. Z tej okazji w dniu urodzin życzenia Jubilatce złożyła Daniela Kowalska dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej wraz z kustoszem Alicją Rucińską.

Pani Irena, osoba o ogromnej pogodzie ducha i znakomitej kondycji przyjęła gości kawą i urodzinowym tortem. Dyrektor biblioteki składając w imieniu własnym oraz pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej gratulacje Pani Irenie wręczyła kwiaty oraz życzyła wielu  lat życia w zdrowiu, dobrym samopoczuciu i pogodzie ducha. W miłej i wzruszającej atmosferze Pani Irena wspominała swoją pracę w bibliotece.

Irena Bukowska urodziła się 21 października 1922 r. w Mrocznie w powiecie nowomiejskim. W latach 1940-1946 przebywała w Niemczech na robotach. Po powrocie do kraju osiedliła się w Nowym Mieście Lubawskim, gdzie 1 września rozpoczęła naukę  w 3-letnim Gimnazjum Administracyjno-Handlowym. Po ukończeniu Gimnazjum podjęła pracę w bibliotece. Pracowała w najtrudniejszym okresie organizacji bibliotek publicznych. Wraz ze swoim ojcem Franciszkiem Bukowskim, kierownikiem Powiatowej Biblioteki Publicznej, od podstaw tworzyła nowomiejską placówkę. Personel biblioteki składał się wtedy z kierownika i drugiej osoby, która  była dosłownie od wszystkiego. Była nią właśnie Pani Irena. Przez jej pracowite ręce przeszło setki pism, sprawozdań, protokołów. W 1952 roku ukończyła POKKB w Olsztynie.

Początkowo zatrudniona była w niepełnym wymiarze czasu pracy. 1 sierpnia 1949 r. podjęła pracę na pełnym etacie, na stanowisku instruktora w Powiatowej  Bibliotece Publicznej. W latach 1959-1967 była kierownikiem PiMBP, a od 1 września 1967 r. do 31 sierpnia 1983 r. kierownikiem Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów. Za zasługi w rozwoju bibliotek Irena Bukowska otrzymała w 1969 r. odznakę "Zasłużony Działacz Kultury", w 1971 r. odznakę "Zasłużony dla Warmii i Mazur", a 3 maja 1978 r. Srebrny Krzyż Zasługi za organizowanie powojennych bibliotek publicznych w powiecie nowomiejskim. Była także inicjatorem i organizatorem budowy nowoczesnego budynku bibliotecznego w Nowym Mieście Lubawskim.