III Kongres Archiwów Społecznych Wyróżniony

III Kongres Archiwów Społecznych

12 października 2019 roku, Daniela Kowalska dyrektor MBP, uczestniczyła w III Kongresie Archiwów Społecznych. Kongres został zorganizowany przez Fundację Ośrodka "Karta", w Muzeum Żydów Polskich "POLIN" w Warszawie. Tematem przewodnim tegorocznej edycji były AS-y społeczeństwa. Kongres poświęcony został działaniom archiwów społecznych w przestrzeni publicznej. Podczas kongresu zostały pokazane AS-y – działające w różnych aspektach życia społecznego (na rzecz sztuki, nauki, pamięci, historii kobiet, tradycji lokalnej, mniejszości narodowych itp.) – inicjujące zmiany i aktywizujące społeczeństwo do samoorganizacji i działania. Miejska Biblioteka publiczna w Nowym Mieście Lubawskim - Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej - administrowane przez Fundację Ośrodka 'Karta", prowadzi od 2012 r. Celem archiwum społecznego jest ratowanie lokalnych zasobów dziedzictwa historycznego. CATL prowadzone przez MBP eksploruje  te zasoby archiwalne, do których nie docierają działające centralnie instytucje pamięci (archiwa państwowe), a które przechowywane są w prywatnych domach. Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej to archiwum społeczne, dokumentujące lokalną przeszłość.

Link do strony III Kongresu Archiwów Społecznych