Menu

plenfrdeitrues

Noc Bibliotek 2019 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Mieście Lubawskim Wyróżniony

Noc Bibliotek 2019 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Mieście Lubawskim

W ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek Miejska Biblioteka Publiczna już po raz dziesiąty zorganizowała dla młodych czytelników imprezę pod hasłem: „Znajdźmy wspólny język”. Po oficjalnym powitaniu i zabawach integracyjnych dzieci miały okazję poznać znaki oraz sygnały używane przez strażaków podczas różnych akcji ratunkowych. Nasz gość pan Sławomir Górzewski, który na co dzień pracuje w straży pożarnej pokazał różne gesty używane w czasie pracy, kiedy hałas nie pozwala na swobodną komunikację. Były to przede wszystkim komunikaty informujące. Poznaliśmy także kilka słów ze slangu strażackiego.

Podczas Nocy Bibliotek uczestnicy mieli także okazję poznać język, kulturę, zwyczaje oraz kuchnię dzieci z różnych kontynentów. W czasie zajęć kulinarnych zwijaliśmy placki tortilli z wcześniej przygotowanych produktów. Uczyliśmy się także jeść pałeczkami przygotowane dania. Mimo początkowych kłopotów udało się nam poczuć niepowtarzalny klimat i smak kuchni orientalnej. W trakcie posiłku degustowaliśmy także różne gatunki herbat w stylu angielskim.

Młodzi czytelnicy stanęli także przed bardzo trudnymi zadaniami. Próbowali napisać swoje imię alfabetem chińskim, uczyli się tańca afrykańskiego oraz budowali z kartonów różne budynki znane na całym świecie, m.in.: Wieżę Eiffla czy Wielki Mur Chiński.

Najbardziej wyczekiwaną atrakcją było poszukiwanie skarbu. Każda drużyna musiała znaleźć wspólny język, aby z mapą w ręku odnaleźć specjalnie oznaczone książki ukryte w bibliotece, gdzie zamieszczone były wskazówki, które prowadziły do ukrytego skarbu.

Podczas Nocy nie mogło zabraknąć czytania. Tuż po godzinie 24.00 baśnią japońską „Zaczarowany imbryczek” rozpoczęliśmy nocne rozmowy o książce z członkami Dyskusyjnego Klubu Książki, którzy chętnie wzięli udział w Nocy Bibliotek. Rozmawialiśmy o zaczarowanych miejscach i magicznych bajkowych przedmiotach.

Po wielu atrakcjach, leżakując na materacach, oglądaliśmy film familijny „Ptyś i Bill”, który przedstawia historię rudowłosego chłopca, który pragnie mieć psa.

Następna nocna impreza już za rok!

Powrót na górę