"KAMIENNE DZIEDZICTWO ZIEMI LUBAWSKIEJ"

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Mieście Lubawskim została udostępniona wystawa fotografii kamiennych zabudowań wiejskich ziemi lubawskiej przygotowana przez Fundację Wybudowania. Pagórkowate okolice Nowego Miasta Lubawskiego, Lubawy i Lidzbarka pełne są przyniesionych przez lodowiec głazów i kamieni. Mieszkańcy od wieków budowali z tego materiału budynki gospodarcze, kościoły czy obiekty obronne. O ile architektura średniowieczna jest doskonale poznana i chroniona, to dawne szopy, kamienie przydrożne czy obiekty małej architektury giną z krajobrazu w wielkim tempie. Część kamiennych budynków jest nadal użytkowana rolniczo, część zmieniła funkcję, niektóre stały się ruinami. Stare gospodarstwa z lokalnej czerwonej cegły i kamienia rozrzucone wśród pofalowanych pól – to widok oddający wartości jego mieszkańców.