Ranking bibliotek 2020

W X edycji Rankingu Bibliotek 2020 organizowanego przez Instytut Książki i dziennik "Rzeczpospolita" Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Mieście Lubawskim na 835 instytucji kultury, które wzięły udział w rankingu, zajęła 5. miejsce na szczeblu wojewódzkim i 62. miejsce w kraju.

Celem rankingu Instytutu Książki i „Rzeczpospolitej” jest nagrodzenie najlepszych bibliotek w Polsce, doceniając w ten sposób zaangażowanie samorządów, które uznały, że dobrze działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów.

Przyjęta przez kapitułę metoda oceny bibliotek premiowała m.in. działania na rzecz jakości i komfortu obsługi czytelników, poziom czytelnictwa i liczbę kupowanych nowości. Liderem dziesiątej edycji rankingu zostało Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów, drugie miejsce zajęła Gminna Biblioteka w Świątkach, trzecie – Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin.