"Jedwab farbą płynący" - wystawa obrazów Barbary Ząbkiewicz

Od 5 sierpnia 2021 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Mieście Lubawskim można oglądać wystawę obrazów Barbary Ząbkiewicz. W pierwszym dniu wystawy artystka opowiedziała nam o swojej pasji.

W tym roku mam za sobą dwie uroczystości: jubileusz 40-lecia twórczości oraz 20-lecia bycia członkiem Stowarzyszenia SART w Iławie. Rzeźbię w drewnie, glinie, wykonuję też ceramikę oraz inne rękodzieła.  Najchętniej jednak i najczęściej zajmuję się malarstwem. Czterdzieści lat twórczości pozwoliło mi na eksperymentowanie różnymi technikami i wybranie sobie tej, która mi najbardziej odpowiada. Maluję akrylem, techniką olejną, akwarelą, temperą, wykonuję też autorskie linoryty. Wiele razy pokazywałam na wernisażach moje obrazy malowane powyższymi technikami. Od pewnego czasu zainteresowałam się techniką batiku i na jedwabiu. W technice batiku zrobiłam jeden eksperyment i jest to jeszcze przede mną, natomiast pochłonęła mnie technika malowania na jedwabiu. Chociaż technika ta przypomina nieco akwarelę, jednak płynięcie farby zachodzi tu inaczej i możemy się spodziewać niekiedy niekontrolowanych efektów. Technika ta polega też na nakładaniu laserunków, co sprawia, że kolory mają swoją tonację lub są bardziej intensywne. Maluję trochę w inny sposób niż można przeczytać w Internecie. Ale jest to moja własna wypracowana technika. Ten rodzaj malowania na jedwabiu jest niezwykle fascynujący oraz kobiecy, co z pewnością jest zasługą delikatnego materiału jakim jest jedwab. Sztuka malowania pochodzi z Indii, a jak nam wiadomo materiały tam są niezwykle bogate w kolory i delikatność. Lubię wyroby oryginalne, jedyne w swoim rodzaju, ręcznie wykonane, dlatego też maluję apaszki na jedwabiu, sukienki, bluzeczki itp. Jest to coś innego, niż to co maluję na co dzień. Mimo, że najczęściej maluję farbą olejną nie ograniczam się tylko do tej techniki. Malując obrazy w technice malowania na jedwabiu, maluję też obrazy takie jak: kwiaty, zabytki, pejzaże. Bardzo lubię malować abstrakcją, odważnie zestawiać farby, rozmywać je lub ograniczać guttą i wydobywać kształty, które podpowiada mi moja wyobraźnia. Łączę też niekiedy  różne techniki i powstają  wtedy wspomniane nieoczekiwane efekty. Malując czuję wolność tworzenia, odrywania się od rzeczywistości świata… kocham to, jestem szczęśliwa.

Zapraszam Państwa do oglądania moich prac w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Mieście Lubawskim.

Obrazy zaprezentowane w bibliotece można oglądać do 30 września 2021 r.