Menu

plenfrdeitrues

Jubileuszowa X edycja Narodowego Czytania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Mieście Lubawskim

Jubileuszowa X edycja Narodowego Czytania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Mieście Lubawskim

Narodowe Czytanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się w piątek 3 września 2021 r. W Jubileuszową 10 edycję Narodowego Czytania przeczytaliśmy wspólnie dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”.

Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie, następnie w Warszawie i we Lwowie. „Dziś po ciężkich boleściach ukończyłam Dulską. Co to jest? Nie wiem. Pisałam ją w gorączce po prostu, może to właśnie będzie coś doskonałego, a może nic nie warte.” Drukiem dramat wydano dwa lata później. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Podtytuł utworu „Tragifarsa kołtuńska”, opisuje upadek moralny mieszczan. Akcja dramatu rozgrywa się w czasach współczesnych autorce, na początku XX wieku we Lwowie.

W nowomiejskiej bibliotece z tej okazji utworzono salonik pani Dulskiej, w którym uczestnicy spotkania czytali „Moralność pani Dulskiej”. Każdy z przybyłych gości miał możliwość przeczytania na głos fragmentu utworu, i tak w przeciągu dwóch godzin został zaprezentowany cały dramat. Nie zabrakło również pamiątkowego stempla pieczęci Narodowego Czytania.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom „Narodowego Czytania” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Mieście Lubawskim.

Powrót na górę