Uroczystość jubileuszowa z okazji 75-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej.

22 października 2021 roku Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Bogusławskiej w Nowym Mieście Lubawskim świętowała 75-lecie swojej działalności. Każdy Jubileusz jest niezwykłym świętem. To odpowiedni czas na refleksje, wspomnienia i podsumowanie dokonań Biblioteki. To również czas podziękowań. W uroczystości jubileuszowej uczestniczyli: Starosta Nowomiejski - Andrzej Ochlak, Kierownik Referatu Oświaty Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego - Agnieszka Muszyńska, Przewodniczący Rady Gminy Nowe Miasto Lubawskie Andrzej Nadolski wraz z grupą radnych, przedstawiciele środowisk bibliotekarskich, oświatowych i kulturalnych oraz przyjaciele i sympatycy książki i biblioteki.

Uroczystość jubileuszową otworzyła dyrektor MBP Daniela Kowalska. W swym wystąpieniu przypomniała najważniejsze wydarzenia z działalności biblioteki. Mirosław Litka przedstawił okolicznościowy wiersz, nawiązujący do jubileuszu.

Pani Małgorzata Pankowska-Dowgiało, historyczka i archiwistka, kierowniczka  Działu Rozwoju Kompetencji Archiwistów Społecznych w Centrum Archiwistyki Społecznej, która prowadzi szkolenia dla bibliotek, wygłosiła prelekcję na temat archiwów społecznych w bibliotekach.

Z okazji jubileuszu biblioteki zagrali: Izabela i Joachim Oller - wiolonczelistka i skrzypek, absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, prywatnie małżeństwo. Z Nowym Miastem Lubawskim związani są zawodowo – obydwoje pracują w tutejszej szkole muzycznej I stopnia. Pana Joachima można usłyszeć na koncertach Elbląskiej Orkiestry kameralnej oraz podczas spektakli w Teatrze Muzycznym w Gdyni, gdzie zasila grupę skrzypiec. Pani Izabela bierze udział w projektach kameralnych oraz oprawie muzycznej różnych uroczystości.

Uroczystość zwieńczyła wystawa przygotowana przez bibliotekarzy "75 lat minęło. Ciekawostki z życia biblioteki".